Aj malá kúpeľňa dokáže byť milá i praktická
Zariaďovanie malej kúpeľne
Niekdajšia jednotná výstavba panelákových bytov nútila architektov využiť priestor na úkor bytového jadra, ktoré bývalo často zúfalo stiesnené. Tento fakt sa prejavil aj pri prestavbách, kedy je často najväčší problém z jeho rozšírením. Za malú kúpeľňu sa považuje priestor s rozlohou cca 4-5 m2. A s takými sa stretávame aj pri moderných novostavbách, kedy sa tiež musí s priestorom doslova čarovať. Ak máte malú kúpeľňu, nemusíte zúfať. Aj napriek malej rozlohe ju môžete moderne zariadiť. Musíte si však uvedomiť základný fakt: Dominantným prvkom malého kúpeľňového priestoru je sanita, resp. funkčné predmety. Na iné dekorácie totiž nie je miesto. Vzhľad sanity je podstatný, preto je nutné hľadať a využiť takú, ktorá jasne demonštruje dizajnérsky zámer. Ak bude vaša snaha korunovaná úspechom, verte, že do malej kúpeľne sa vám vojde všetko čo potrebujete bez toho, aby ste zakopávali o prací prášok či sa zamotávali do ručníkov. Dokonca je možné malú kúpeľňu niekoľkými jednoduchými trikmi opticky zväčšiť.
Srdcom každej kúpeľne je vaňa, resp. sprchovací kút. Ak dávate prednosť kúpaniu pred sprchovaním, sprchovací kút nekupujte, hoci opticky zaberá menšiu plochu, ako vaňa. Pre malú kúpeľňu sú totiž určené asymetrické vane, ktoré sú zúžené v mieste nôh a dovoľujú do priestoru zakomponovať umývadlo, čím sa usporí veľká časť miesta. Ak sa chcete nielen kúpať, ale aj sprchovať, vyskúšajte vaňovú zástenu. Tá je na pohľad rovnaká, ako pri sprchovom kúte a s ňou sa môžete sprchovať a kúpať bez obáv, že vytopíte susedov. Do malej kúpeľne sú vhodné tiež ucelené kolekcie sanity a predmetov, ktorých tvar je prispôsobený neveľkému priestoru. Nejde o obyčajnú komprimáciu tvarov, ale do detailu premyslený dizajn, ktorý zodpovedá ergonómiu ľudského tela a zároveň je vhodný na použitie práve do malých kúpeľní.
Ak si práve prerábate alebo zariaďujete kúpeľňu, na stránkach portálu slovenského stavebníctva Stavebník.sk, nájdete ďalšie potrebné informácie, zoznam realizačných firiem, predajcov a iné zaujímavé články, týkajúce sa kúpeľní či sanity.
Ak si vyberiete stavebnú firmu, na stránkach ju viete cez systém Zadaj dopyt, požiadať o vypracovanie cenovej ponuky na stavebné práce.
Napríklad môžete kúpiť set vane s umývadlom, ktorého umývací priestor zasahuje nad vaňu do miesta, kde má užívateľ pri kúpaní nohy. Iná verzia je napríklad stĺp, na ktorého jednej strane je integrované umývadlo a úložný priestor, z druhej strany je hlavová a ručná sprcha. Na trhu existuje mnoho dizajnovo vydarených variantov, preto je praktické sa pri rozhodovaní o zariadení informovať, čo súčasní výrobcovia ponúkajú, a vybrať model, ktorý najviac zodpovedá priestoru malej kúpeľne i vašim požiadavkám.
Bez umývadla sa nezaobídete. Nemusíte ale mať obrovské. Vyberte menšie umývadlo, ale stále také, aby slúžilo svojmu účelu. Pod umývadlo môžete umiestniť skrinku. Tam sa schovajú všetky kozmetické prípravky a možno aj čistiace prostriedky, alebo uteráky. Skrinka pod umývadlom tak bude suplovať klasickú kúpeľňovú skrinku, ktorá by zaberala oveľa viac miesta. Miesto pod umývadlom totiž už nijako nevyužijete. Na jeden kúsok podlahy vlastne naskladáte hneď dve položky nad seba. Môžete kúpiť už hotovú skrinku v obchode s nábytkom, alebo si ju nechajte zhotoviť na mieru - tak aby končila tesne pod umývadlom. Priestor tak využijete do posledného centimetra.
Tiež zrkadlo možno poňať ako úložný priestor vhodný pre odloženie drobností či hygienických potrieb. Pre takéto účely sa hodí zavesiť nad umývadlo zrkadlovú skrinku, ktorú môžete kúpiť ako v drevenom, tak aj plastovom prevedení. Dvere malej kúpeľne by sa určite mali otvárať smerom von. Vďaka tomu nemusíte vnútri kúpeľne vytvárať miesto pre ich pohodlné otvorenie. Absolútnou „vychytávkou“ sú zasúvacie dvere, ktoré nevyriešia problém len so vstupom do malej kúpeľne, ale tiež vtedy, ak je chodba príliš malá a otváranie dverí kúpeľne smerom von by bolo tiež problematické.
Farby v malej kúpeľni
Hrou s farbami a jednotlivými obkladmi dokážeme malú kúpeľňu aspoň opticky zväčšiť. Ideálnymi farbami pre takéto zdanlivé zväčšenie priestoru sú farby svetlé, ako napríklad biela, vanilková alebo krémová. Zároveň celkovému efektu dopomôžeme tým, že zvolíme taký druh obkladu, ktorý sa leskne. Vďaka tomuto faktoru sa priestor v obkladoch bude odrážať ako v zrkadle a tým sa na pohľad zväčší. Dobré je tiež používať v malej kúpeľni obklady s čo najväčšími rozmermi. Takéto dlaždice možno na steny a podlahu lepiť prakticky bez škár, vďaka čomu urobíte malú kúpeľňu atraktívnou. Ďalším riešením, ako priestor opticky zväčšiť je obstaranie zrkadlových dverí.
Práčka tiež zaberie veľa miesta. Trh z bielou technikou však ponúka oveľa užšie práčky než tie, na aké sme zvyknutí. Takéto práčky však opticky klamú, navodzujúc dojem, že v nich vyperiete tak zo tri tričká. Omyl. Úzke práčky môžu mať pomerne veľkú kapacitu, aj keď klasické práčky neprekonajú.
Celkovú útulnosť malej kúpeľne dokončia kúpeľňové doplnky, ktorými si možno tu vykonávané procedúry nielen uľahčiť, ale tiež spríjemniť a vhodne nimi dotvoriť celkový vzhľad vašich domácich kúpeľov. K tomu sa ponúkajú najrozličnejšie háčiky a vešiaky rôznych farieb, veľkostí ba dokonca i z rôznych materiálov. Jedným z najpraktickejších funkčných doplnkov malej kúpeľne sú rúrkové radiátory v tvare rebrín, ku ktorých inštaláciu nie je potrebné volať ani kúrenárov, ak zvolíte elektrickú variantu. Pri výbere doplnkov by sme mali tiež dbať na ich farebnú a materiálovú zladenosť. Zvlášť pokiaľ sa bavíme o malej kúpeľni, v ktorej sú nehodiace sa doplnky priamo do očí bijúce. Správnym zladením sanity a doplnkov môže však mať vaša malá kúpeľňa dokonca luxusný charakter.
S témou kúpeľní sa stretnete aj v článku Kúpeľňový radiátor
Foto: timticks.com
(i.n.)